Wypływ surfaktantów

Wypływ surfaktantów, środka powierzchniowo czynnego, pojawia się jako plamiste, czasem błyszczące, brązowe lub brązowawe plamy na powierzchni farb lateksowych. Środki powierzchniowo czynne są niezbędnym składnikiem farby. Wyparowują i nie są częścią warstwy farby; ich wygląd nie szkodzi w żaden sposób. W większości przypadków ługowanie zachodzi powoli i jest zmywane przez wietrzenie, zanim zostanie zauważone.

PRZYCZYNY

  • Malowanie w chłodnych, wilgotnych warunkach lub tuż przed deszczem lub po nim. Dłuższy czas schnięcia spowodowany tymi warunkami pozwala, aby rozpuszczalne w wodzie składniki farby uniosły się na powierzchnię, zanim farba dokładnie wyschnie.
  • Wystawienie świeżo pomalowanej powierzchni na działanie mgły, rosy lub innej wilgoci.

ROZWIĄZANIA

  • Nie malować, jeśli późnym popołudniem temperatura spadnie poniżej 10º C, a jeśli jest chłodno, można spodziewać się wilgoci wieczorem lub w nocy.
  • Jeśli wypływ surfaktantów nastąpi w ciągu pierwszych kilku dni po nałożeniu farby, plamy lub zacieki można zwykle spłukać silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Miesiąc normalnej pogody usunie nawet uparte przypadki wypływania. Wypływanie surfaktantów nie wpływa na ostateczną trwałość powłoki.