Wybór koloru to kluczowa sprawa

Jako ludzie instynktownie reagujemy na kolory. Niezliczone obiekty w świecie przyrody wysyłają wiadomości do naszego mózgu poprzez kolor. Niezależnie od tego, czy jest to błękitne niebo, czerwony wóz strażacki, czy żółto-czarny trzmiel, kolor wywołuje reakcję psychologiczną.

Typowe zastosowania koloru

Wiedza o tym, jak dany kolor jest powszechnie stosowany w projektach architektonicznych, to kolejne pomocne podejście do wyboru koloru. Specjaliści od projektowania stale monitorują najnowsze badania nad psychologicznymi i fizjologicznymi reakcjami człowieka na kolor, aby stworzyć skuteczny i stymulujący projekt. Myśląc o swoim projekcie, rozważ następujące zastosowania koloru.

Czerwony

Ma najsilniejszą energię ze wszystkich kolorów, czerwień najlepiej stosować w pomieszczeniach wymagających interakcji, takich jak jadalnie, w których uważa się, że pobudzają apetyt. Czerwień dodaje dramatyzmu także do korytarzy i damskich toaletek.

Różowy

Bladoczerwony, różowy kojarzy się z delikatnym, kobiecym wyglądem i służy do zmiękczenia i rozjaśnienia wyglądu łazienek i sypialni. Róż może być postrzegany jako elegancki, wyrafinowany i wytworny.

Pomarańczowy

Często uważany za najbardziej społeczny kolor, pomarańczowy jest także kolorem kreatywności i wyobraźni. Sprawdza się dobrze w pokojach rodzinnych i jadalniach, a także w łazienkach, w których brzoskwiniowe odcienie pomagają ukazać piękno cery.

Żółty

Kolor szczęścia i optymizmu, żółty, sugeruje pozytywne, wesołe uczucia i może być użyty do rozjaśnienia praktycznie każdego pomieszczenia. Żółty jest świetny do “pomieszczeń roboczych”, takich jak kuchnie i pralnie.

Zielony

Kolor zielony, kojarzony ze zdrowiem i płodnością, jest chłodnym, relaksującym kolorem, który wywołuje także uczucie odnowy i wzrostu. Działa dobrze w salonach i sypialniach i jest uważany za naturalny, neutralny ton.

Niebieski

Spokojny błękit jest najbardziej pokojowym ze wszystkich kolorów, wywierając kojący i uspokajający wpływ. Świetnie nadaje się do sypialni i łazienek, jest często używany z akcentującym kolorem, ponieważ sam może wywołać zimne, ponure uczucie.

Fioletowy

Tradycyjnie kolor królewskich fioletowych tonów wywołuje poczucie luksusu i szlachetności. Ten majestatyczny kolor dobrze sprawdza się w sypialniach, salonach i łazienkach, w których może dać poczucie luksusowego bogactwa.

Brązowy

Brązowy odcień ziemi jest najbardziej naturalnym spośród wszystkich kolorów i pomaga “uziemić” każdą kolorystykę. Jest dobry do salonów i korytarzy. Działa najlepiej z akcentującym kolorem, który sprawi, że nie będzie zbyt monotonne.

Biały

Biel jest najbardziej neutralnym ze wszystkich kolorów i dobrze komponuje się z każdym innym odcieniem. Elegancka i wyrafinowana, może być używana do otwierania przestrzeni i jako tło do kuchni, łazienki, pomieszczenia które wymaga świeżego, czystego, dobrze zaprojektowanego wyglądu.

Czarny

Dramatyczna czerń, często używana jako akcent do podkreślenia innych tonów, dobrze współgra z bielą, tworząc klasyczny, ponadczasowy motyw. Możesz także użyć czerni z odcieniami klejnotów, aby uzyskać lśniący magiczny wygląd.

Proste wytyczne dotyczące kolorów

Projekty zewnętrzne

 • W przypadku niektórych stylów domów wyszukaj odpowiednie tradycyjne sprawdzone schematy kolorów.
 • Wybierz kolor, który uzupełnia cegłę domu, bocznicę, kamień lub dach.
 • Wybierz schemat kolorów, który łączy się z otoczeniem. W razie potrzeby skontaktuj się z zarządcą osiedla pod kątem ograniczeń dotyczących kolorów.
 • Ponieważ kolor może wyglądać inaczej w zależności od pory dnia, pomaluj część domu, w której kolory korpusu, wykończenia i akcentu można oglądać razem. Następnie sprawdź kolory w ciągu dnia, aby zobaczyć, jak wyglądają.
 • Aby wyróżnić detale architektoniczne, takie jak okiennice i kolumny, wybierz kolor kontrastujący z kolorem ściany domu. Na przykład, jeśli ściana ma jasny kolor, wybierz ciemniejszy kolor.
 • Aby zminimalizować uwagę na nieatrakcyjne elementy, takie jak rury spustowe, jednostki klimatyzacyjne, otwory wentylacyjne i rynny, pomaluj je w tym samym kolorze co ściana domu lub wybierz kolor wykończenia o podobnym odcieniu.

Projekty wewnętrzne

 • Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, a ciemne kolory najlepiej nadają się do akcentowania zagłębień i podkreślania szczegółów.
 • Użyj przedmiotów w pokoju, aby uzyskać podpowiedzi kolorystyczne. Wybierz inspirację dla mebla, sztuki lub nawet poduszki. Wybierz preferencje kolorów i zobacz, jakie inne kolory dobrze z nim współpracują.
 • Połączone pokoje powinny mieć wspólne elementy kolorystyczne. Na przykład użycie tego samego koloru sztukaterii w sąsiednich pokojach jednoczy otwartą przestrzeń.
 • Użyj jasnych i ciemnych kolorów, aby wzbudzić zainteresowanie. Atrakcyjne elementy architektoniczne, takie jak listwy i kolumny, można podkreślić, malując je ciemniejszymi lub jaśniejszymi kolorami.
 • Weź pod uwagę podłogę domu. Kolor dywanu, płytek lub drewnianej podłogi odgrywa ważną rolę w odczuciu pokoju i wpływa na wygląd koloru.
 • Zwróć uwagę na wykończenie w pokoju. Malowanie wykończenia i ścian tym samym kolorem odciąży uwagę od wykończenia i sprawi, że będzie mniej zauważalny. Użycie kontrastowego koloru wykończenia da mu punkt centralny, dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej interesujące i doda wnętrzu nieco wymiaru.

Jak światło wpływa na kolor

Nic nie zmienia naszego postrzegania kolorów bardziej niż światło. Światło ma wpływ na farbę, tekstury, wyposażenie i meble. Dlatego konieczne jest, aby oceniać kolory w dominujących warunkach oświetleniowych dla swoich projektów. Istnieją trzy podstawowe źródła światła: bezpośrednie światło słoneczne, pośrednie światło słoneczne i sztuczne oświetlenie.

Bezpośrednie światło słoneczne jest uważane za najbardziej idealne źródło światła, ponieważ zapewnia najdokładniejszą interpretację kolorów i zapewnia najlepszą równowagę między ciepłymi (żółte odcienie) a chłodnymi (niebieskie odcienie) ekstremami.

Pośrednie światło słoneczne jest niespójne, zmienia się w ciągu dnia i ma duży wpływ na kolor w pomieszczeniu. Intensywne złote promienie wschodu słońca i długie ciemne cienie zmierzchu zmieniają kolory pokoju w dramatyczny sposób. Pośrednie światło słoneczne jest najbardziej niestabilnym i nieprzewidywalnym oświetleniem do oceny.

Sztuczne oświetlenie można podzielić na ciepłe lub chłodne. Żarówki i lampy halogenowe wzmacniają odcienie czerwieni i żółci, ogrzewając pomieszczenie. Świetlówki i ledy wzmacniają odcienie błękitu i zieleni, chłodząc lub spłaszczając kolor w pomieszczeniu. Sztuczne światło zmienia kolory według rodzaju zastosowanej żarówki.

Poznaj koło kolorów

Czerwony, niebieski i żółty to trzy podstawowe kolory, których nie można uzyskać przez zmieszanie innych kolorów. Te trzy kolory można mieszać, aby utworzyć wszystkie inne kolory, i można je łączyć z bielą lub czernią, aby tworzyć półtony (jaśniejsze odcienie) i odcienie (ciemniejsze odcienie) tych kolorów.

Kolory wtórne są tworzone przez zmieszanie dwóch kolorów podstawowych. Na przykład mieszanie niebieskiego i czerwonego powoduje, że kolor fioletowy, czerwony i żółty dają kolor pomarańczowy, a żółty i niebieski kolor zielony. Dokładny kolor drugiego koloru zależy od tego, którego koloru czerwonego, niebieskiego lub żółtego używasz oraz proporcji, w jakich je mieszasz.

Po zmieszaniu ze sobą trzech kolorów podstawowych uzyskuje się kolor trzeciorzędowy, który można również uzyskać przez zmieszanie kolorów podstawowych i wtórnych. Zróżnicowanie proporcji tych kolorów tworzy różne kolory trzeciorzędowe.

Czysty i elegancki, monochromatyczny schemat wydaje się wyrafinowany i okazały. Schemat obraca się wokół kolorów z tej samej rodziny o różnej intensywności i wartości. Zastosowano jaśniejsze odcienie i ciemniejsze odcienie, a także wyciszone formy. Monochromatyczne kolory są łatwe w zarządzaniu i zawsze wyglądają na zrównoważone i atrakcyjne wizualnie. Jednak brakuje im kontrastu kolorów i nie są tak żywe, jak inne schematy.

Opozycja wzbudza zainteresowanie, co jest ideą uzupełniającej się kolorystyki. Używanie kolorów, które są naprzeciw siebie na kole kolorów, powoduje wizualne podniecenie. Kiedy te ciepłe i chłodne kolory się mieszają, wzajemnie się energetyzują, ożywiając każdy wystrój. Dopełniające się kolory oferują silniejszy kontrast niż jakakolwiek inna kolorystyka i przyciągają wiele uwagi. Mogą być jednak trudniejsze do zrównoważenia niż inne schematy, szczególnie podczas pracy z desaturowanymi lub ciepłymi kolorami.

Podczas malowania wnętrza lub zewnątrz domu dobrym pierwszym krokiem jest zrozumienie temperatury wizualnej koloru. Temperaturę koloru - „ciepłą” lub „chłodną” - należy rozpatrywać zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z innymi kolorami. Czerwienie, pomarańcze i żółcie są uważane za ciepłe kolory, podczas gdy niebieskie, zielone i fiołki są postrzegane jako chłodne kolory. Wizualna temperatura koloru może zaakcentować lub zmienić wygląd twojego projektu. Na przykład zimne kolory sprawiają, że mały obszar wydaje się przestronny i spokojny. Z drugiej strony duże obszary są przytulniejsze i bardziej intymne w ciepłych kolorach.

Podczas malowania wnętrza lub zewnątrz domu dobrym pierwszym krokiem jest zrozumienie temperatury wizualnej koloru. Temperaturę koloru - „ciepłą” lub „chłodną” - należy rozpatrywać zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z innymi kolorami. Czerwienie, pomarańcze i żółcie są uważane za ciepłe kolory, podczas gdy niebieskie, zielone i fiołki są postrzegane jako chłodne kolory. Wizualna temperatura koloru może zaakcentować lub zmienić wygląd twojego projektu. Na przykład zimne kolory sprawiają, że mały obszar wydaje się przestronny i spokojny. Z drugiej strony duże obszary są przytulniejsze i bardziej intymne w ciepłych kolorach.

Duża decyzja. Mała próbka.

Możesz przetestować prawie każdy kolor z palety Perfect Palette® za pomocą testera koloru Perfect Palette®. Po prostu wybierz kolor, który wzbudził Twoje zainteresowanie, a my przygotujemy go, abyś mógł dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał przed malowaniem. To szybki i łatwy sposób na zmniejszenie tych wielkich decyzji do rozmiarów małej próbki.

SPRAWDŹ KOLOR

Aby zobaczyć, jak naturalne i sztuczne światło wpływa na kolor, pomaluj ten sam kolor na różnych ścianach. Pomaluj ścianę, która dostaje najwięcej światła, i ścianę, która dostaje najmniej światła.

Najlepiej jest namalować obszar próbki o wymiarach co najmniej 50x50 cm na białym tle. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nałóż co najmniej dwie warstwy i pozostaw farbę do wyschnięcia na kilka godzin.

Teraz żyj kolorem przez kilka dni. Zobacz, jak kolory wyglądają rano i wieczorem. Który kolor najlepiej wyraża Twoją wizję? Po podjęciu decyzji możesz rozpocząć malowanie.